۲۸ تیر ۱۳۹۸

چهلمین کنگره کانگ فو توآ ۲۱

چهلمین کنگره کانگ فو توآ ۲۱

گذری بر چهلمین کنگره علمی – فنی

هو العلیم

سحرگه ره رویـــی در ســرزمینی             همی گفت این حقیقت با قرینی

که ای صوفی شراب آنگه شود صاف         که در شیشه بماند (( اربعینی ))

 

جمعه -۲۹/۱۱/۸۹ تهران – سالن حجاب ( دانشکده تن و روان سابق ) :

چهلمین کنگره ی کانگ فو تو آ ۲۱  با حضور پر شور رهروان طریقت دانایی برگزار گردید ….

 

عصر روز پنج شنبه ۲۸/۱۱/۸۹ قریب به ۱۶۰ نفر از همراهان مرکز کانگ فو توآ ۲۱ جنوب شرق کشور در شهرستان شهربابک گرد هم آمدند تا بار دیگر چون موجی خروشان برای پیوستن به  دریای عظیم رهروان دانایی یکدیگر را همراهی نمایند.
شور و حال خاصی در بین همراهان نمایان بود و برق شادی در چشمانشان هویدا بود، تکاپو ها و شنیده ها حاکی از آن بود که کنگره ای متفاوت در پیش رو است، برخی همراهان برای اولین بار پا در رکاب سفر کنگره داشتند و هیجان را به وضوح می شد در آنان دید. با ساعتی تاخیر سفر آغاز گردید و سروده زیبای یکی از همراهان زمزمه و ذکر سفرمان شد. شادی، طرب،  برادری،  دوستی و البته ادب حتی تا پاسی از نیمه شب میهمان محفل ها بود و ساعت ۸ صبح جمعه اولین کاروان همراهان وارد سالن حجاب گردید.

از ابتدای رود به سالن کلیه همراهان با پوشیدن لباس هایشان در صفهای منظمی سازمان دهی می شدند و جهانبان پناهی چند نرمش و تکنیک عمومی را با آنان هماهنگ می نمودند.
در حالی که همراهان در انتظار شروع مراسم بودند کلیپ های تهیه شده از دانشکده های مختلف کشور بر روی پرده،  نمایش داده می شد که همگی زیبا و جالب بودند. طنین صوت زیبای سیر راهدان مؤمنی عطر معنویت را در سالن جاری ساخت و مراسم آغاز گردید. مجری مراسم (بایارومه هاوشکی) با بیان زیبای خود همه را برای خواندن سرود ملی به قیام دعوت کرد و سپس  استاد سلامی  پس از یاد نمودن از راهبان خلبان زنده یاد محمود آذر کمند ( عضو هیات رئیسه سبک) آغاز مجمع عمومی سالیانه انجمن کانگ فو توآ ۲۱ را اعلام نمودند. برنامه های مربوط به انجمن همچون گزارش رئیس انجمن (جهانبان جمهور فلاح) و … قرائت گردید و در پایان نیز رای گیری هیات مدیره توسط اعضاء اصلی انجمن که ۴۰ نفر بودند، با حضور نماینده رسمی وزارت کشور انجام گرفت.
مراسم قریب به ۳۰ نفر مدعو داشت که بارزترین آنان نماینده وزارت کشور، نماینده وزارت علوم، امام جماعت مسجد جمکران و رؤسای سه سبک دیگر کانگ فو بودند. برنامه با خیر مقدم دبیر کنگره ( راهدان علی محمودی) وارد فاز دیگری شد. حرکات هماهنگ شده توسط قریب به ۵۰۰ تن از همراهان اجرا گردید و سپس برنامه های فنی و تکنیکی ویژه اعضاء ۱۱ نفره اندیشکده اجرا شد که تحسین همگان را برانگیخت. اجرای سرود توسط همراهان آباده و شهربابک از بخش های  جذاب و نوین  این کنگره بود. در اثنای اجرای مراسم نماینده وزارت کشور دقایقی را صحبت نمودند و از جایگاه ویژه انجمن کانگ فو توآ‌۲۱ و فعالیت چشمگیر آن سخن گفتند که در این هنگام استاد سلامی به بیان یکی از دلایل اصلی برگزاری این کنگره یعنی اعتراض به شیوه مدیریتی فدراسیون کونگ فو و عدم همکاری رئیس فدراسیون پرداختند که از سوی حضار در سالن و نمایندگان وزارت کشور و هیات کونگ فو تهران مورد تایید واقع شد.

با نزدیک شدن به زمان اذان ظهر و پس از سخنرانی امام جماعت مسجد جمکران ( حاج آقا یوسفی) که با طراوت و شور خاصی تشویق همراهان را برانگیخت پایان بخش اول همایش اعلام و همراهان جهت ادای فریضه نماز ظهر مهیا شدند.

در بخش دوم دوم کنگره ابتدا روسا و بنیانگذاران سه سبک دیگر کانگ فو  به اتفاق استاد سلامی ضمن ارائه سخنرانی از عملکرد منفی و جهت دار رئیس فدراسیون کونگ فو به شدت انتقاد نموده  و یک طومار ۵۰ متری جهت ارائه به سازمان تربیت بدنی توسط کلیه همراهان امضاء گردید.

نکته بارز ، مهم و قابل توجه در شروع مراسم عصر ترفیع ۱۱ نفر از اعضا اندیشکده به شالبند سرخ و درجه (جهانبان) بود که با شور و حال خاصی توسط استاد سلامی اجرا گردید و پس از آن نیز قریب به ۳۵۰  نفر از همراهان آقایان و بانوان ترفیعات خود را دریافت نمودند. پس از ترفیع اجرای حرکات رزمی و تکنیک های کانگ فو توآ ۲۱ توسط جهانبانان و سایر همراهان حاضر در سالن انجام گردید. و در پایان بار دیگر مراسم وداع برگزار و تمامی همراهان با جهانبانان و استاد سلامی تجدید عهد و خداحافظی نمودند تا به عزمی راسخ تر و همتی بلند تر در جهت اعتلای میهن عزیز اسلامی مان و خدمت به ملت شریف آن قدم در راه بازگشت به دیار خود نهند.

 

حاشیه های چهلمین کنگره سبک

در همان ساعات اولیه که همراهان جهت شروع مراسم آماده می شدند، استاد سلامی و هیات یازده نفره جهانی با عبور از میان صفوف همراهان متواضعانه به تک تک همراهان خیر مقدم گفتند.
بنر زنده یاد خلبان آذر کمند از راهبانان صدیق طریقت دانایی و همراه استاد سلامی توجه عده زیادی از همراهان را به خود جلب کرده بود.
یکی از نکات بارز این کنگره حضور پر رنگ مسئولین از جمله نمایندگان  وزارت کشور، وزارت علوم، روحانیت محترم و برجستگان علمی و نظامی بود.

از ما نشنیده بگیرید ولی می گن رئیس فدراسیون کلی سنگ اندازی کرده و التیماتوم صادر کرده که جلوی برگزاری کنگره رو بگیره اما… ((به قول استاد ما توکلمون به خداست)).

در هنگام سخنرانی نماینده وزارت کشور ( آقای شریفی) استاد سلامی با انتقاد شدید از عملکرد منفی و جهت دار رئیس فدراسیون در سالهای اخیر خواهان برکناری ایشان شدند و مسئولین حاضر در سالن نیز با قیام کردن این مطلب را شدیداً تایید کردند.
نکته جالب دیگه اینکه حضور رؤسای سه تا از سبک های دیگه کونگ فو ( پرشین کونگ فو، نیو کونگ فو، کونگ فو فایتینگ) نشانگر این بود که مشکلات آقای رئیس فدراسیون فقط با سبک ۲۱ نیست آقا با همه مشکل داره! آخه کجای دنیا یه کاراته کا رو میزارن رئیس فدراسیون کونگ فو؟!
پس از سخنان استاد سلامی رؤسای سه سبک یاد شده هم سخنرانی کردند و در ادامه یک طومار ۵۰ متری به امضاء هزار نفر با مضمون عزل رئیس فدراسیون (منتظری) جهت ارائه به سازمان تربیت بدنی آماده گردید.
این وسط یه آقایی بود که خودش رو نماینده فدراسیون، نماینده سازمان تربیت بدنی، نماینده هیات کونگ فو و … معرفی کرد ، استاد هم هی بهش می گفت ((من ابلاغی ندیدم ها))، آخرش هم ما نفهمیدیم کی بود، اگه فهمیدین به ما هم بگین.
کلیپ هایی که دانشکده های مختلف، الحق که جالب بودن خصوصاً کلیپ مراغه که تو برف تصویر برداری شده بود و خوب هم صدا گذاری شده بود.
ما نمی دونیم این مشکلات فنی کی می خوان دست از سر ما بردارن، این همه استاد پُز داد که قرائت قرآن با تصاویری از عظمت خلقت الهی همراهِ ، اما متصدی کامپیوتر هر کار کرد کلیپِ اجرا نشد که نشد. همراهان از این به بعد یادشون باشه که KM PLAYER همه فرمت ها رو اجرا می کنه!
دفتر مرجع عالی قدر، آیت ا.. مکارم شیرازی با هماهنگی نماینده انجمن در قم هدایایی را به کلیه شرکت کنندگان اهداء نموده بود. (قابل توجه بعضی ها).
اجرای تکنیک توسط هیات ۱۱ نفره جهانی که در بالاترین سطح ممکن انجام گرفت شگفتی مسئولان و مدعوین را به همراه داشت. آقای مسئول، کانگ فو توآ‌۲۱ یعنی همین، سن و سال معنی نداره، حد اعلای قدرت بدنی و انعطاف در عین پاکی و پختگی فکر.
در هنگامی که استاد سلامی شالبند سرخ بر کمر جهانبان می بست گونه های بسیاری غرق در اشک بود و فضایی عرفانی بر سالن حکمفرما شده بود. اتفاقی که برای اولین بار در تاریخ کانگ فو رخ داد و استادی، شاگردانش را به درجه ای بالاتر از خود ارتقاء داد.( استاد سلامی در مرتبه شالبند مشکی و راهبانی ماندند).
در قسمتی از مراسم استاد اکبری یا به قول استاد سلامی(مولوی طریقت) ابیاتی از سروده های خود را که قرار است در کتاب دیوان طریقت دانایی چاپ بشه، قرائت نمودند که همه رو بُرد تو حال و هوایی دیگه.
چهل تا کنگره گرفتیم اما هنوز جای نظم و انضباط در موقع اجرای حرکات فنی خالیه، چی کار باید کرد؟! می ترسم کار به جایی برسه که مجبور شیم دور محل اجرا تا شعاع ۱۰ متری طناب بکشیم.
تو این کنگره تا دلتون بخواد عکاس و تصویر بردار بود، حتی از شبکه خبر و شبکه دو هم بودن، ۲۰:۳۰ هم می گفتن قرار بوده بیاد، اما از اینا گذشته هر کی گفت چرا تصویر بردار شبکه خبر لباسش رو به کمرش بسته بود جایزه داره!!!
حرکت زیبا و پسندیده دیگری که در این کنگره شاهد آن بودیم اهدا شالبند سرخ به دختر زنده یاد جهانبان آذر کمند بود، خانم دکتر آذر کمند شالبند سرخ پدر را از دستان استاد سلامی و مسئولین به یادگار گرفت.
علاوه بر سیصد و پنجاه ترفیع ، آقا تا دلتون بخواد تو این کنگره تقدیر نامه دادن، از مسئولین گرفته تا نمایندگان انجمن در استان ها و شهرستان ها، تازه ۵۳ نفر هم حکم بین المللی درجه سه گرفتن، مبارکشون باشه.
بابا حق دارن بنده های خدا، اونا هم دوست دارن راهدارشون براشون شالبند ببنده و گی تنشون کنه، به قول خودشون ((این کنگره ها مردونه است و خانما دکورن)). اون چند تا حرکت رو میشد به جای روی سکو وسط سالن هم اجرا کرد. ( قابل توجه بانوان معترض)
البته به قول استاد سلامی که تو کنگره گفتند: (( انشاا… روزی برسه که شاهد کنگره هزار نفری بانوان در این سالن باشیم).
این کنگره یه بار دیگه نشون داد که همراهان جنوب شرق به لحاظ فنی باید بیشتر زحمت بکشن، در مقایسه با سایر دانشکده ها ما به لحاظ تکنیکی در سطح متوسطی هستیم، برای نمونه فیلم کار فیزیکی همراهان آباده رو حتماً ببینید.

حرف آخر هم اینکه شعار این کنگره (( ملت ایران را در هنرهای رزمی از وابستگی به بیگانگان بی نیاز خواهیم کرد)) نیازمند تلاش مضاعف من و توست، کمر همت ببندید و در تهذیب و تحصیل بکوشید چرا که این مهم علاوه بر نیروی تن نیازمند یک جهاد علمی است.

نظرات و برداشت های همراهان از کنگره

با سپاس از همراهانی که نظرات، دریافت ها و برداشت های خود را از کنگره چهلم برایمان ارسال نمودند:
-کنگره چهلم نماد اتحاد و همبستگی برای دفاع از انسانیت. توآ  بایورمه عبدالهی
-کنگره چهلم همایش ایثار و از خود گذشتگی، عصاره چهل کنگره ۲۱ و نتیجه تلاش شبانه روزی استاد و به ثمر رسیدن درخت یگانگی و یکی شدن و تشکیل چرخ محور انسان.       راهدار حسن زین الدینی
-این کنگره یکی از برترین و قاطع ترین فرصت هایی بود که نام کانگ فو را در تاریخ عظیم تر جلوه داد و تلاش ها و قاطعیت اعضاء اندیشکده و استاد قابل تقدیر می باشد. پاینده باد جهانبان   سیر راهدان رجب دهقان
-کنگره چهلم به قداست نامش ،فرصتی بود برای تجدید میثاق رهروان طریقت با پیر و مرشدشان که برای رهنمون شدن جوانان به تعالی، فعالان به تلاش و پیران به نشاط آنی از پای ننشینند و به حرمت مکانش که مهد طریقت است، عهد ببندند که برای روشن نگاه داشتن راه دانایی چون شمع بسوزند/ توآ    سیر راهدان بتول یزدانی
-همایش تهران، تجلی حماسه آرش کمانگیر بود که بار دیگر بر صفحه روزگار رقم زده شد، برای آنان که پرواز را در فرا روی خود دارند و بیدارند برای حفظ هویت ایران.                 سر راهدان ام البنبن شهابی نیا
-با سلام یقیناً کنگره چهلم تلالؤ اقتدار و قاطعیت نام کانگ فو توآ‌۲۱ در تاریخ ایران و جهان بود، آغاز مسیر روشن تر، عظیم تر و بینش عمیق تر، مردم نسبت به دانایی خواهد بود. تفکر بزرگ اعضاء اندیشکده و قاطعیت استاد ستودنی بود. پاینده باد جهانبان نبی زاده.    بایارومه ابراهیم اعلائی فر
-سیاه جامگان نیلگون شدند، یک بود و یک ها شدند، کلمه بودند و کلمات شدند و کتابی که مقدمه اش نوشته شده بود به پایان رسید و چاپ و نشر و توزیع شد بدون آنکه نام شخص خاصی را به دنبال داشته باشد و قیامتی بر پا شد که سرو قامتان آزادگی آن سرخ شدند. و به عنوان هیات یازده نفره جهانی معرفی گشتند که این دور از انتظار مسئولین و سبک های رزمی بود و همین امر حساسیت سیاسی که بر روی یک نفر کلیک شده بود کم می کند و میدان را برای کار باز می کند . به جامعه آرامش می بخشد و این آرامش در این برهه از زمان برای همگان لازم بود زیرا شخصیت سکاندار طریقت برای همگان در جوامع مشخص تر می شود و منیت رخت بر می بندد و این بزرگترین و با ارزش ترین کاری بود که در این کنگره انجام شد.   سیر راهدار رضا کاظمی
-همیشه این کنگره ها باعث ارتقای تجربیات همراهان و مربیان و اساتید می شود به شرط اینکه این تجارب در طول زمان کاربردی شوند نه اینکه به صورت تجربه و دانش باقی بمانند، اینگونه همایش ها باعث ایجاد انگیزه برای همراهان می شود و با مقایسه و بررسی می توانیم معایب و مزایای خودمان را در بیاوریم و …      بایارومه عباس احمدی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.